Wapń, a osteoporoza| Kruche Kości  

Porada żywieniowa

Wapń

Dlaczego wapń jest ważny dla Twojego zdrowia?

1% - pomaga kurczyć się i rozkurczać zdrowym naczyniom krwionośnym; wspomaga czynność mięśni, przewodnictwo nerwowe i wydzielanie hormonów.
99% - wapnia, którego potrzebuje organizm przechodzi bezpośrednio do kości i zębów, gdzie pełni rolę podtrzymującą i wzmacniającą.
Zdjęcie pokazuje, że 99% wapnia jest wykorzystywane na kości i zęby
Dlatego pełni on tak istotną rolę w redukcji ryzyka osteoporozy.

Do dobrych źródeł wapnia należą:

Słoik mleka jako źródło wapnia

Produkty mleczne

Mleko, jogurt, ser i inne produkty mleczne zawierają wapń, który jest łatwo wchłaniany i wykorzystywany.

Obraz ryby z miękkimi ośćmi jako dobrego źródła wapnia

Ryby miękko ościste

Ryby, których ości są wystarczająco miękkie, by je zjeść, np. puszkowane sardynki i łosoś, zawierają duże ilości wapnia.

Zielone warzywa są źródłem wapnia

Zielone warzywa

Źródło wapnia mogą stanowić też liczne zielone warzywa, takie jak np. szpinak i jarmuż. Jednakże niektóre z nich zawierają kwas szczawiowy i kwas fitowy, które mogą zakłócać wchłanianie tego pierwiastka.

Wapń znajduje się w różnych sokach i łatwo się wchłania

Produkty wzbogacone w wapń

Wapń jest dodawany do różnych produktów, w tym soków owocowych, napojów sojowych i ryżowych oraz tofu, co ułatwia przyjęcie zalecanej dawki dobowej.

Bardziej szczegółowo

Najpierw dobra wiadomość: 87% wszystkich kobiet powyżej 65. roku życia przyjmuje zalecaną dobową dawkę wapnia. Niestety nadal zostaje 13%. Na szczęście zwiększenie ilości wapnia w diecie nie jest trudne. Czy cieknie Ci ślinka na myśl o dodaniu jogurtu naturalnego do mizerii, posypaniu pieczonego ziemniaka tartym serem czy wkruszeniu małych kawałków sera brie lub feta do sałatki i ozdobieniu jej orzechami lub zatopieniu ust w puszystym cappuccino lub gorącej czekoladzie? Dla Ciebie najlepsze są niskotłuszczowe sery, mleko i jogurty. Poza obniżoną wartością kaloryczną i zawartością tłuszczów nasyconych, niskotłuszczowe produkty mleczne zawierają białko niezbędne dla wzrostu i naprawy zdrowych mięśni i kości. Jeśli nie tolerujesz laktozy, możesz spróbować mleka bezlaktozowego lub jogurtów z żywymi kulturami bakterii. Opcjonalnie z produktami mlecznymi możesz przyjąć enzym laktaza w tabletkach lub kroplach. Przydatne może być omówienie Twojej sytuacji z lekarzem, aby zapewnić wystarczające spożycie wapnia, odpowiednie przy Twoim stanie zdrowia i dopasowane do Twojej diety.
Źródło:
Paula Mee. Eat Well for Bone Health. 2016.

Wróć