Diagnoza Heleny | Studium przypadku osteoporozy | Kruche Kości  

Helena, 66 lat
„Ogród mojego syna, słońce, ruch i warzywa sprawiają, że nadal jestem aktywna.”
Przeczytaj całą historię

Jak to się zaczęło?
Odwiedziłam lekarza, aby sprawdzić ogólny stan zdrowia tuż po przejściu na emeryturę. Zalecił on kilka badań, w tym badanie densytometryczne. Wyniki badań potwierdziły osteoporozę, ale wszystkie inne parametry były w porządku.
Co zmieniłam?
Szczerze mówiąc, nie wiedziałam, czego się spodziewać. Kiedy po raz pierwszy rozmawiałam na temat mojej sytuacji z lekarzem, omówił on ze mną tylko najważniejsze kwestie i umówiliśmy się na wizytę kontrolną kilka tygodni później.
Samodzielnie poszukałam informacji i na wizycie kontrolnej zadałam mojemu lekarzowi wiele pytań. Lekarz zalecił mi program regularnego leczenia, który obejmował lek, dietę, aktywność fizyczną i suplementy witaminowe.
Nie miałam żadnego problemu z wdrożeniem planu leczenia. Jednakże wydawało mi się, że mój styl życia był wystarczająco zdrowy. Być może podjadam przekąski częściej, niż życzyłby sobie tego mój lekarz i nie ćwiczę, ale czuję się dobrze. Niczego więc nie zmieniłam.
Kilka miesięcy po rozpoczęciu leczenia przeczytałam opracowanie o tym, że osteoporoza jest znana jako choroba utajona — nie ma wpływu na samopoczucie, ale w przypadku złamania może mieć fatalne skutki.
Na czym polegała pomoc?
Po przeczytaniu tego dokumentu, zaczęłam czytać o osteoporozie, aby dowiedzieć się więcej o tym, co mogę zrobić, aby zachować sprawność. Mimo iż nadal nie rozumiem do końca tej choroby ani jej wpływu na moje zdrowie w przyszłości, zaczęłam wprowadzać zmiany, o których wspominał mój lekarz. Było łatwiej niż się spodziewałam — i to pomaga, ponieważ nadal chcę prowadzić normalne życie. Mam na myśli więcej czasu na zewnątrz z przyjaciółmi, zabawę z wnukami oraz hodowanie jak najlepszych warzyw.

Jak czuję się teraz?
Nie chcę, żeby diagnoza zawładnęła moim życiem. Nie chcę też stać się obciążeniem dla mojej rodziny.
Zamierzam więc przestrzegać programu długoterminowego leczenia, który zalecił mi lekarz, i nadal szukać informacji o tej chorobie.

Osteoporoza

Co dalej?

Teraz, kiedy zdecydowałeś/aś się pójść do lekarza, jak powinieneś/powinnaś się przygotować? O co powinieneś/powinnaś zapytać w trakcie wizyty? Jakiej kontroli potrzebujesz?
Dowiedz się więcej
Historie

Przeczytaj więcej historii

Dorota, 79 lat

„Muszę pozostać aktywna, aby nadążyć za moimi wnukami.”

Zofia, 70 lat

„Przyjaciółka zasugerowała mi wykonanie testu – dzięki temu moje życie zmieniło się na lepsze!”

Alicja, 60 lat

„Zawsze troszczyłam się o innych. Nie chcę być teraz dla nich obciążeniem.”

Helena, 66 lat

„Aby móc troszczyć się o tych, których kocham, muszę zadbać o siebie.”

Małgorzata, 77 lat

„Jestem pełna energii i chcę pozostać aktywna, bez względu na wiek!”

Zbigniew, 69 lat

„Może i mam stare kości, ale moje serce jest nadal młode!”

Maria, 76 lat

„Czuję się spokojniejsza, wiedząc, dlaczego nie mogę już sięgnąć do górnej półki!”