Dieta dla Marii z osteoporozą|Studium przypadku osteoporozy | Kruche Kosści

Maria, 76 lat
Kiedy lekarz powiedział, że mój wzrost zmniejszył się o ponad 5 cm, pierwsza rzecz, o której pomyślałam, kiedy otrząsnęłam się z szoku, to: „Dlatego nie mogę już sięgnąć do górnej półki”.
Przeczytaj całą historię

Jak to się zaczęło?
W trakcie rutynowego badania kontrolnego lekarz zmierzył mnie i okazało się, że straciłam 5 cm. Nie mogłam w to uwierzyć.
Od kilku lat dokuczały mi trochę bóle pleców, ale nie lubię narzekać. I wtedy zauważyłam, że jestem coraz niższa. Sięgnięcie po rzeczy z górnej półki w kuchni zaczęło sprawiać mi trudność — wcześniej problem zupełnie nie istniał.
Mój lekarz powiedział, że to może być osteoporoza, ale by potwierdzić jego podejrzenia, trzeba zrobić kilka badań, w tym RTG pleców i pomiar BMD (gęstości mineralnej kości). Prześwietlenie wykazało stare złamanie kręgu, które prawdopodobnie było przyczyną silnego bólu pleców, a badanie BMD (gęstości mineralnej kości) potwierdziło rozpoznanie.
Co zmieniłam?
Nie zaprzeczam, diagnoza była dla mnie szokiem, ale zmusiła mnie do przyjrzenia się mojemu stylowi życia. Uświadomiłam sobie, że zaniedbywałam swoje zdrowie.
Po rozmowie z lekarzem rozpoczęłam leczenie i zaczęłam wprowadzać zmiany w swoim życiu. Zmieniłam dietę i obecnie jem więcej owoców i warzyw, a także stosuję suplementy wapnia i witaminy D. Zaczęłam też wykonywać przydatne ćwiczenia, które znalazłam na stronie kruchekosci.pl. Ćwiczę nawet z lekkimi ciężarkami!

Na czym polegała pomoc?
Jestem zdeterminowana, aby zachować aktywność i niezależność. Wprowadzenie na bieżąco niewielkich zmian, po to abym mogła być zdrowa i uniknąć złamań to niewielki koszt, który chętnie poniosę.
Jak czuję się teraz?
Nie będę kłamać-nadal bolą mnie plecy, ale nie jest tak źle jak kiedyś.
Jestem zdeterminowana, aby zachować aktywność i nie wrócić do starych nawyków.
Boję się jednak, że to nie wystarczy i ostatecznie stracę niezależność, jeśli dojdzie u mnie do kolejnego złamania kręgosłupa.

Porada żywieniowa

Jedz zdrowo i ciesz się zdrowiem

To co jesz — i czego nie jesz — może mieć duży wpływ na Twój ogólny stan zdrowia i Twoje samopoczucie. Przeczytaj, które produkty powinieneś/powinnaś jeść (a których unikać), jeśli masz osteoporozę lub chcesz jej zapobiec.
Dowiedz się więcej
Historie

Przeczytaj więcej historii

Helena, 66 lat

„Aby móc troszczyć się o tych, których kocham, muszę zadbać o siebie.”

Małgorzata, 77 lat

„Jestem pełna energii i chcę pozostać aktywna, bez względu na wiek!”

Zbigniew, 69 lat

„Może i mam stare kości, ale moje serce jest nadal młode!”

Dorota, 79 lat

„Muszę pozostać aktywna, aby nadążyć za moimi wnukami.”

Zofia, 70 lat

„Przyjaciółka zasugerowała mi wykonanie testu – dzięki temu moje życie zmieniło się na lepsze!”

Alicja, 60 lat

„Zawsze troszczyłam się o innych. Nie chcę być teraz dla nich obciążeniem.”

Maria, 76 lat

„Czuję się spokojniejsza, wiedząc, dlaczego nie mogę już sięgnąć do górnej półki!”