Wczesna diagnoza Małgorzaty | Studium przypadku osteoporozy | Kruche Kości

Małgorzata, 77 lat
„To niesamowite, jak niewielkie zmiany pozwoliły mi zachować niezależność.”
Przeczytaj całą historię

Jak to się zaczęło?
Przed pięćdziesiątką zaczęła się u mnie menopauza i mój lekarz przepisał mi HTZ (hormonalną terapię zastępczą). Mimo iż menopauza pojawiła się u mnie dość wcześnie, nie zastanawiałam się nad jej długoterminowym wpływem na zdrowie. Dopiero dziesięć lat później mój lekarz zasugerował badanie densytometryczne, po tym jak upadłam i złamałam nadgarstek.
Wykazało ono osteoporozę pomenopauzalną.
Co zmieniłam?
Rozpoznanie zmusiło mnie do przyjrzenia się mojemu życiu. Musiałam ustalić, co mogę łatwo zmienić, aby zachować zdrowie i uniknąć kolejnych złamań w przyszłości. To było szczególnie istotne, ponieważ martwiłam się, że, jeśli doznam złamania, nie będę mogła opiekować się moim chorym mężem.
Moja dieta jest teraz dużo lepsza, ponieważ codziennie jem 5 porcji warzyw i owoców. Nie oznacza to, że nigdy nie jem smakołyków. Po prostu nie robię tego tak często jak kiedyś.
Lekarz powiedział mi, że muszę być aktywna. Zamiast jechać do sklepu samochodem, idę tam lub jadę rowerem i wykonuję ćwiczenia ze strony kruchekosci.pl.
Najważniejsze jest to, że mój lekarz dostosował stosowane przeze mnie leki, aby wspomóc zdrowie moich kości. Być może to tylko moja wyobraźnia, ale mam wrażenie, że lek działa, więc ściśle przestrzegam programu leczenia.
Na czym polegała pomoc?
Opiekowałam się rodzicami do momentu, kiedy odeszli i pamiętam, że mama powtarzała, że nie chce być dla mnie obciążeniem, ale była zbyt słaba, by poradzić sobie samodzielnie. Wtedy nie rozumiałam tego do końca. Teraz już rozumiem i nie chcę stawiać córki w podobnej sytuacji. Dlatego jestem zdeterminowana, by zachować niezależność i uniknąć złamań, abym mogła zadbać o siebie i mojego chorego męża. Dodatkowo, dzięki temu, że jestem aktywna, mogę lepiej wykorzystywać czas spędzany z wnukami.

Jak czuję się teraz?
Niewielkie zmiany, ogromne efekty
Sądzę, że wczesne rozpoznanie było ważne. Drobne zmiany mają i będą miały ogromny wpływ na mój stan zdrowia w dłuższej perspektywie.

Porada żywieniowa

Jedz zdrowo i ciesz się zdrowiem

To co jesz — i czego nie jesz — może mieć duży wpływ na Twój ogólny stan zdrowia i Twoje samopoczucie. Przeczytaj, które produkty powinieneś/powinnaś jeść (a których unikać), jeśli masz osteoporozę lub chcesz jej zapobiec.
Dowiedz się więcej
Historie

Przeczytaj więcej historii

Dorota, 79 lat

„Muszę pozostać aktywna, aby nadążyć za moimi wnukami.”

Zofia, 70 lat

„Przyjaciółka zasugerowała mi wykonanie testu – dzięki temu moje życie zmieniło się na lepsze!”

Alicja, 60 lat

„Zawsze troszczyłam się o innych. Nie chcę być teraz dla nich obciążeniem.”

Helena, 66 lat

„Aby móc troszczyć się o tych, których kocham, muszę zadbać o siebie.”

Małgorzata, 77 lat

„Jestem pełna energii i chcę pozostać aktywna, bez względu na wiek!”

Zbigniew, 69 lat

„Może i mam stare kości, ale moje serce jest nadal młode!”

Maria, 76 lat

„Czuję się spokojniejsza, wiedząc, dlaczego nie mogę już sięgnąć do górnej półki!”